Ładowanie strony
rewrite['slug']; }?>

XXII Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku

W dniach 21-22 sierpnia odbędzie się Światowy Zjazd Kaszubów. Zaplanowano go w Pucku –  jednym z najważniejszych miast regionu Norda – morskiej części północnych Kaszub.

W ubiegłym roku, to właśnie w Pucku, 10 lutego odbywały się uroczystości 100 rocznicy zaślubin Polski z morzem. Planowano latem spotkać się w tym miejscu ponownie, aby uroczyście świętować kolejny zjazd Kaszubów. Niestety plany te pokrzyżowała pandemia Covid-19.

W tym roku, na szczęście, dzięki powrotowi do względnej normalności, udało się zaplanować wyjątkowy, bo dwudniowy zjazd.

Z tej okazji do Pucka przybędzie specjalny pociąg „Transcassubia” – łączący cały region Kaszubów – od Chojnic aż po wybrzeże. Przybyli goście zostaną przywitani przez burmistrz miasta – Hannę Pruchniewską. Po tym, odbędzie się uroczysty przemarsz ulicami Pucka, w trakcie którego zostanie odsłonięta nowa, okolicznościowa fontanna z kaszubskimi elementami. Następnie odbędzie się msza święta z elementami kaszubskimi przy ołtarzu polowym u stóp Fary. Przewodniczył będzie ks. Biskup Wiesław Szlachetka.

Pociąg „Transcassubia”, fot. Kaszeba on csb.wiki

W trakcie zjazdu wystąpią zespoły ludowe: Zespół Gdynia, Tuchlińskie Skrzaty, Folklorystyczny Zespół Redzanie, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bazuny.

Zostaną podjęte próby bicia dwóch światowych rekordów, uczestnicy zjazdu zostaną zaproszeni do wspólnego tańca „wôłtôk” – reprezentującego region północnych Kaszub. Odbędzie się benefis Józefa Roszmana, wystąpią m.in.: kabaret Purtce, Tomasz Fopke, zespół Bliza, Colored, Weronika Korhals. Kulminacją sobotnich uroczystości będzie występ pochodzącej z Kaszub – Natalii Szroeder.

Większość tych i innych atrakcji odbędzie się na Starym Rynku, Zielonej Plaży i przy Bibliotece.

Szczegółowy program zjazdu można znaleźć na stronie jednego z organizatorów tego wydarzenia –

Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: http://www.kaszubi.pl

Puck, Kościół Parafialny pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, for. Michał Jaworski z wikipedia
Poprzednia aktualność:
Następna aktualność: