Ładowanie strony
rewrite['slug']; }?>
Meksyk

Meksyk, Oaxaca, Noc Rzodkiewek

Wyjątkowe święto tuż przed Bożym Narodzeniem – „Noche de Rabanos” – Noc Rzodkiewek.

W mieście Oaxaca, leżącym w górzystym stanie o tej samej nazwie, dzień przed wigilią odbywa się niezwykłe święto. Jest to „Noc Rzodkiewek” – „Noche de Rabanos”. To święto w trakcie którego na Zocalo, głównym placu miasta, odbywa się konkurs rzeźb, nieraz ogromnych rozmiarów, wykonanych z … rzodkiewek.

Ta tradycja liczy sobie dobrze ponad 100 lat, gdyż pierwszy udokumentowany podobny konkurs miał miejsce w 1897 r. Choć tradycja związana z wyjątkowym celebrowaniem rzodkiewki jest jeszcze starsza. Związana jest z franciszkanami, którzy wprowadzili tutaj uprawę tego warzywa. Pewnego roku, w połowie XVIII wieku, plony były tak obfite, że na polach zostało pełno niezebranych rzodkiewek. I aby się nie zmarnowały, zakonnicy wymyślili, żeby zabrać na lokalny targ kilka wyjątkowo wielkich, nieregularnych rzodkiewek i trochę je „zareklamować”. Ich fantastyczne kształty spowodowały wielkie zainteresowanie wśród odwiedzających targ, aż ktoś wpadł na pomysł, żeby robić z nich rzeźby.

Rzeźba wykonana z rzodkiewek

Od tego czasu, co roku, miejscowi rolnicy zamieniają się w artystów i rzeźbią z rzodkiewek co tylko podpowie im wyobraźnia. Nie brak inspiracji miejscowym folklorem ale i tematyką religijną. Wśród licznych rzeźb można na przykład dostrzec koronkowe, malutkie figurki przedstawiające tańczących uczestników festiwalu Guelaguetza – innego, ważnego lokalnego święta. Bądź też naturalnych rozmiarów rzeźbę Chrystusa na Krzyżu. I wszystko to zrobione z rzodkiewek, które z wielką pieczołowitością są uprawiane specjalnie na tę okazję. A miejscowi rolnicy, z pokolenia na pokolenie, całymi rodzinami startują w konkursie na najpiękniejsze rzeźby.

Całe wydarzenie jest niezwykle ciekawe, choć trwa tylko jedno popołudnie, aż do nocy. A już szczególnie wyjątkowe jest dla podróżnika z Europy, który przechadzając się wśród setek rzodkiewkowych rzeźb, nie może wyjść z podziwu dla kunsztu tutejszych mieszkańców. I nie może się nadziwić, że w środku grudnia, cały plac może roznosić się zapachem świeżych, soczystych rzodkiewek.

Poprzednia aktualność: