Ładowanie strony
rewrite['slug']; }?>

Malta może być jednym z najciekawszych kierunków wakacyjnych tego roku.

Malta to wyspiarskie państwo, leżące w środkowej części Morza Śródziemnego. Na jego powierzchnię 316 km² (to mniej niż np. powierzchnia Trójmiasta!) składa się 7 wysp. Dwie największe to Malta i Gozo. W sumie na Malcie mieszka ok. 500 tyś. mieszkańców. I choć kraj jest niewielki, może pochwalić się licznymi zabytkami, bardzo ciekawą historią, wyśmienitą kuchnią i doskonałym klimatem.

Malta, Błękitna Laguna na Comino, fot. Piotr Orechwo

Na kulturze i historii Malty swoje piętno odcisnęły liczne ludy i narodowości. Pierwszymi mieszkańcami wysp, byli przybyli z Sycylii osadnicy. To oni, już około 3500 lat p.n.e. stworzyli tzw. świątynie megalityczne, które należą do najstarszych na świecie (są starsze nawet niż piramidy w Egipcie)! Dziś takie świątynie jak np. Tarxien na Malcie czy Ggantija na Gozo są wyjątkowymi atrakcjami na skalę światową!

Następnie na wyspie pojawili się kolejno Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, Wandalowie, Ostrogoci aż po Arabów, którzy władali wyspami przez ponad 200 lat, pozostawiając po sobie bardzo ciekawą spuściznę.

Jednak największą rolę w historii Malty odegrali, naszym zdaniem Joannici, czyli rycerze Zakonu Św. Jana, którzy rządzili wyspą ponad 260 lat. To za ich czasów Malta obroniła się w trakcie tzw. Wielkiego Oblężenia przed potężnym imperium osmańskim, które planowało podbić Maltę i pokonać Rycerzy Maltańskich, aby następnie uderzyć w chrześcijańską Europę. Być może, to dzięki bohaterstwu Rycerzy Maltańskich i mieszkańców Malty udało się nie dopuścić do podboju Europy przez muzułmańską potęgę państwa Sulejmana Wspaniałego.

Malta, panorama Vallety, fot. Piotr Orechwo

Po tych wydarzeniach, które miały miejsce w 1565 r. Wielki Mistrz Zakonu – Jean Parisot de la Valette – nakazał wznoszenie nowego miasta, otoczonego potężnymi murami obronnymi. Na jego pamiątkę powstałe miasto nazwano Valetta – to dzisiejsza stolica Malty.

Miasto położone na niedużym półwyspie, posiada ponad 300 zabytków i przez to jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie! Jeśli do tego dołożymy bezchmurne niebo – Valetta jest uważana za najbardziej słoneczną miejscowość w Europie, okaże się, że to doskonały kierunek dla osób lubiących zwiedzanie, dobrą pogodę i pyszne jedzenie!

Malta, jedna z uliczek Valetty, fot. Piotr Orechwo

Po tym, jak wyspę opuścili Rycerze Maltańscy, przez chwilę znajdowała się ona pod panowaniem Francuzów, aby następnie zostać brytyjską kolonią. To właśnie podczas panowania brytyjskiego, w okresie II Wojny Światowej, Malta po raz drugi odegrała ogromną rolę w historii Europy, a może i świata. W latach 1940 – 1942 wyspa była bardzo ważnym elementem tzw. kampanii północnoafrykańskiej i pozwoliła Brytyjczykom powstrzymać działania niemieckie w Afryce. Ten okres został nazwany Drugim Wielkim Oblężeniem. Po zakończeniu wojny, za bohaterską postawę mieszkańcy Malty otrzymali od króla brytyjskiego Jerzego VI, Krzyż Jerzego – najwyższe cywilne odznaczenie państwowe Zjednoczonego Królestwa. Obecnie krzyż ten zdobi flagę maltańską.

Malta odzyskała niepodległość w 1964 r i od tego czasu jest coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, którego apogeum osiąga w ostatnich latach. Poza doskonałym klimatem, wieloma atrakcjami, dużym magnesem przyciągającym przyjezdnych, jest również chrześcijańska spuścizna św. Pawła, który miał przebywać na Malcie kilka miesięcy. Ale to już inna historia.

Zapraszamy na nasze strony, gdzie wkrótce przybliżymy Państwu historię pobytu św. Pawła na Malcie.

Malta, Pomnik św. Pawła na wyspie jego imienia, fot. Piotr Orechwo