Ładowanie strony
rewrite['slug']; }?>

Daleka Syberia już od kilku lat jest przebojem wśród naszych wyjazdów.

Wybierając się na Syberię przylatujemy do Irkucka. To średniej wielkości miasto przemysłowe jest zazwyczaj bramą prowadzącą do podróży nad Bajkał. Jednak warto się na chwilę tu zatrzymać i zwiedzić najciekawsze miejsca. Jednym z nich jest niewątpliwie Sobór Objawienia Pańskiego, leżący przy połączeniu rzeki Irkut (od nazwy tej rzeki pochodzi nazwa miejscowości) i Angary – jedynej rzeki wypływającej z jeziora Bajkał. Ciekawy styl architektoniczny w jakim sobór został wzniesiony, łączy w sobie staroruskie wzory, barokowe motywy oraz zapożyczenia ze sztuki narodów Syberii. Wnętrza są bogato zdobione kolorowymi polichromiami.

Warto odwiedzić też Katedrę Niepokalanego Serca NMP, konsekrowaną w 2000 r., której jednym z głównych architektów był Polak – Andrzej Chwalibóg. Co ciekawe, diecezja św. Józefa w Irkucku, jest podobno największą pod względem powierzchni diecezją na świecie (prawie 10 mln km²!), a polski architekt to niejedyny polski akcent w tym miejscu.

Spacerując po Irkucku, niewątpliwie można zachwycić się drewnianymi domkami, z których najstarsze mają ponad 100 lat. Przepięknie zdobione okiennice, okapy, drewniane rzeźby powodują, że styl ten został nazwany „drewnianymi koronkami Irkucka”.

 

Rosja, Irkuck, drewniane okiennice

Stąd można się wybrać w podróż, która jest swego rodzaju przygodą – na największą wyspę na Bajkale – wyspę Olchon. Po wyspie jeździ się tzw. marszrutkami, przystosowanymi do szutrowych dróg. Będąc tutaj, trzeba skosztować lokalnego przysmaku, w postaci lokalnej, endemicznej ryby – omuli bajkalskiej, z rodziny łososiowatych. Dzień najlepiej zakończyć w tradycyjnej bani, połączonej z kąpielą w Bajkale. Podczas wyprawy po wyspie można liczyć na przepiękne widoki, dziką naturę, a jeśli dopisze szczęście – na zobaczenie fok bajkalskich. Koniecznie trzeba też wybrać się w rejs po jeziorze Bajkał.

Syberia, Jezioro Bajkał

To zaledwie początek wycieczki po Syberii. Dalej czekają zaskakujące w Rosji świątynie buddyzmu lamajskiego, podróż legendarną Koleją Transsyberyjską, leżący nad rzeką Jenisej Krasnojarsk, a na zakończenie dwa dni zwiedzania Moskwy! Zapraszamy!

Kolej Transsyberyjska