Ładowanie strony
rewrite['slug']; }?>
Izrael

Izrael, odkrycie niedaleko Góry Tabor

Niezwykłe odkrycia archeologiczne niedaleko Góry Tabor

Ponad tysiącletni kościół z wnętrzami zdobionymi mozaiką, został niedawno odkryty podczas wykopalisk w czerkieskiej wiosce Kfar Kama (Dolna Galilea, okolice Nazaret).
Jego wyjątkową cechą charakterystyczną jest istnienie trzech absyd (nisz modlitewnych), podczas gdy większość dawnych chrześcijańskich obiektów sakralnych, charakteryzowała się tylko jedną absydą. Nawa główna i nawy boczne zostały wyłożone mozaikami, które częściowo przetrwały do naszych czasów. Ich cechą charakterystyczną są geometryczne wzory oraz niebieskie, czarne i czerwone wzory kwiatowe. Szczególnym odkryciem był mały relikwiarz w postaci kamiennej skrzyni, używanej do przechowywania świętych relikwii. Zdaniem archeologów, prawdopodobnie ten kompleks sakralny był dawniej klasztorem.
W tej samej wiosce Kfar Kama, w latach sześćdziesiątych XX w., odkryto mniejszy kościół z dwiema kaplicami, datowane na pierwszą połowę VI wieku n.e. Kościół ten był prawdopodobnie lokalną parafią, podczas gdy odkryta niedawno świątynia z mozaikami była ówczesnym klasztorem, leżącym na obrzeżach miasteczka.
Odkrycie zabytkowego kościoła to część szerszego projektu badawczego dotyczącego badania osadnictwa chrześcijańskiego w Galilei.

Następna aktualność: