UNESCO dodało nowe miejsca na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego
Na ostatnich obradach UNESCO dodano kolejne miejsca, które zostaną objęte szczególną ochroną tej instytucji.
Podczas rozszerzonej 44 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa rozpatrzono nowe kandydatury do wpisu na Listę światowego dziedzictwa. Sesja była rozszerzona o kandydatury z roku 2020, kiedy to UNESCO nie obradowało. Gospodarzem tej sesji były Chiny (miasto Fuzhou), choć odbyło się ono online. W efekcie tych obrad na Listę światowego dziedzictwa wpisano 34 nowe miejsca: 5 dóbr przyrodniczych i 25 dóbr kultury.
Wśród wielu niezwykle ciekawych miejsc, jak informuje Polski Komitet ds. UNESCO, wpisano też Bieszczadzkie lasy bukowe: „Należy do nich międzynarodowy wpis „Pradawne i pierwotne lasy bukowe w Karpatach i innych regionach Europy”, który odtąd obejmuje polską część – lasy bukowe w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Są to ściśle wyznaczone kompleksy leśne, położone na zboczach Połoniny Wetlińskiej, Smereka, w dolinie Terebowca, w dolinie Górnej Solinki i w dolinie Wołosatki.”
Poza tym, we wpisie znalazły się m.in.: Francja: Nicea jako miejsce zimowego wypoczynku na Riwierze i Latarnia morska w Corduan, Włochy: Podcienia Bolonii oraz seria XIV-wiecznych fresków w Padwie, Niemcy: Mathildenhöhe w Darmstadt, Miejsca związane z dziedzictwem żydowskim w Spirze, Worms i Moguncji (ShUM), Niemcy i Holandia: Granice Imperium Rzymskiego, dolny limes niemiecki, Gruzja: Lasy deszczowe i tereny bagienne w Kolchidzie, Hiszpania: Paseo del Prado i Buen Retiro, krajobraz historyczny związany ze sztuką i nauką, Holandia: Rozszerzenie linii obrony Amsterdamu, Indie: Dholavira, miasto z okresu cywilizacji harappańskiej, Indie (stan Telangana): Świątynia Kakatiya Rudreshvara (Ramappa), Peru: Zespół archeologiczno-astronomiczny Chankillo, Urugwaj: Dzieło inżyniera Eladio Dieste: Kościół w Atlántida, Meksyk: Franciszkański zespół klasztorny i Katedra p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Tlaxcala.
Co ciekawe jednym z kandydatów do wpisu jest Stocznia Gdańska („Stocznia Gdańska. Kolebka „Solidarności i symbol upadku Żelaznej Kurtyny w Europie”), jednak decyzja w tej sprawie została odroczona.
Jesteśmy dumni, że część z tych miejsc znajduje się na trasie naszych wycieczek i pielgrzymek. Z dużą radością postaramy się Państwu je pokazać podczas kolejnych wypraw.
Pełną listę miejsc można znaleźć tutaj: https://whc.unesco.org
Opracowane na podstawie: https://www.unesco.pl
Malta może być jednym z najciekawszych kierunków wakacyjnych tego roku.
Święto Flagi Kaszubskiej