Zwyczaje noworoczne na świecie
Już niedługo, cały świat będzie świętował wejście w Nowy Rok 2021. Zapewne nie wszędzie będą to tak huczne obchody jak bywało to w latach ubiegłych. Niemniej rozpoczęta akcja szczepień, daje nadzieję, że ten Nowy Rok 2021 będzie sprzyjał powrotowi do normalności i naszych zwyczajowych zachowań, w tym i podróży.
Skoro na razie nie możemy normalnie podróżować, a nawet wyjść w tego Sylwestra z domu, popuśćmy wodze fantazji i wybierzmy się w ten Nowy Rok do kilku krajów, aby przyjrzeć się jak tam spędza się ten wyjątkowy czas.
Włochy
Włosi rozpoczynają noc sylwestrową od wspólnej kolacji. Nie może na niej zabraknąć potraw z wieprzowiny, symbolizującej dobre zdrowie oraz soczewicy, której drobne ziarenka przypominają pieniążki, a co za tym idzie, mają zapewnić dobrobyt. Toasty wznosi się przy pomocy szampana lub wina musującego. Kiedy wybija północ, należy zjeść 12 winogron, jedno na każde wybicie zegara. To też ma przynieść szczęście. Obowiązkowym elementem stroju, jest czerwona bielizna i to zarówno u pań jak i u panów. Zgodnie z tym zwyczajem, kolor czerwony przynosi szczęście, szczególnie w miłości. Pod koniec roku, przechadzając się po włoskich miasteczkach, szczególnie na południu kraju, trzeba uważać na… spadające przedmioty! To kolejna tradycja, która mówi, że przed końcem roku należy z domu wyrzucić stare, zepsute przedmioty i zrobić miejsce na nowe. Ma to symbolizować pozbycie się z domu pecha.
Kolumbia
Tradycja mówi, że w kto w Sylwestra obejdzie dookoła swój dom z walizką, w kolejnym roku może się spodziewać wielu ekscytujących podróży.
Gruzja
W Gruzji wspólne świętowanie przybrało formę rozbudowanych biesiad, nazywanych „suprami”. Dlatego też świętowanie odejścia starego i przybycia nowego roku, odbywa się w gronie rodzinnym. Podczas uczty nie może zabraknąć tradycyjnych słodyczy (Churchkhele, Gozinaki) ale też i wina, najczęściej lokalnego. Dawniej świętując godzinę 24.00 dodawano sobie animuszu strzelając na wiwat z pistoletów i strzelb, które obecnie zostały zastąpione fajerwerkami. W noc sylwestrową przychodzi też „Tovlis Papa” – Dziadek Śnieg ”, przynosząc prezenty.
Japonia
W Japonii świętowanie trwa aż trzy dni, ale kto liczy na huczną zabawę, będzie zaskoczony. „Shōgatsu”, gdyż tak nazywa się japoński Nowy Rok, jest świętem rodzinnym, które spędza się na wspólnych zajęciach, modlitwie i zadumie. Przed nadejściem Nowego Roku, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Należy postarać się zakończyć wszystkie sprawy, wysprzątać dom, czy też mieszkanie, pozbyć się rzeczy starych, nieużywanych lub tych które źle się kojarzą. Tylko odpowiednio przygotowanym, bez starych trosk można odpowiednio zacząć nowy czas. Dodatkowo wejścia do domów są przystrajane w sposób mający przyciągnąć bóstwa zapewniające dobrobyt i urodzaj. Japończycy starają się też przebłagać bóstwa składając im różne ofiary. Noc sylwestrową spędza się razem z rodziną. Można też odwiedzić świątynię. Wtedy też dzwony świątynne uderzają 108 razy, co ma symbolizować wypędzenie starego roku, uwolnienie od dawnych przewin i grzechów, zapewnić nadzieję na lepszy rok. Kolejne dni upływają pod znakiem wzajemnej życzliwości. 1 stycznia wręcza się dzieciom prezenty, najczęściej w postaci pieniędzy włożonych w kopertę. Zanosi się do znajomych i dalszej rodziny życzenia wypisane na kartkach. Popularne są gry planszowe, gra w karty, puszczanie latawców czy też rodzaj badmintona. Różne rytuały noworoczne i zwyczaje trwają w Japonii aż do początku lutego.
Izrael
I tutaj niespodzianka! W Izraelu Nowy Rok przypada na naszą jesień – na przełom października i września. Jest to święto ruchome – związane z księżycowym kalendarzem hebrajskim. Święto Rosz ha-Szana, czyli żydowski Nowy Rok jest obchodzony przez dwa dni. Zakończony jest świętem pojednania Jom Kippur. Natomiast 31 grudnia i kolejny dzień, są w Izraelu zwykłym dniem tygodnia. I to może być zaletą dla tych, którzy nie przepadają za hucznym świętowaniem Nowego Roku. W Izraelu można go na przykład spędzić na plaży, w przyjemnej temperaturze, a następnego dnia udać się na przykład do restauracji, które wszystkie będą otwarte.
Gruzja, Boże Narodzenie
Izrael przoduje w liczbie podanych szczepionek!