Gruzja, Boże Narodzenie
Świętowanie bożego narodzenia w Gruzji.
W Gruzji Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia. Dzieje się tak, ponieważ Gruziński Kościół Prawosławny (podobnie jak Kościoły prawosławne w Rosji, Serbii i innych krajach) korzysta z tzw. „starego” kalendarza juliańskiego.
Charakterystycznym elementem Bożego Narodzenia są procesje nazywane „Alilo”. Wielu uczestników tych procesji niesie flagi gruzińskie a inni są przebrani w różne stroje i kostiumy, często nawiązujące do biblijnych historii.
W Alilo uczestniczą tysiące ludzi: duchowni różnych kościołów, parafianie i dzieci noszące „Stiqari” – złotą, białą lub czerwoną szatę, noszoną przez asystenta księdza. Niosąc krzyże i ikony, zbierają żywność, słodycze i inne rzeczy, które są później rozdawane potrzebującym i sierocińcom. Każdy może przyłączyć się do marszu lub podarować żywność, produkty lub inne przedmioty. Procesja została zakazana w czasach radzieckich, ale została przywrócona w latach 90.
Procesja „Alilo” (Źródło: https://www.georgianjournal.ge/discover-georgia/35423-alilo-traditional-georgian-christmas-song.html)
Śpiewane są kolędy, które różnią się w zależności od regionu. Wiele pieśni i kolęd śpiewanych podczas Alilo zawiera następujące słowa: „ოცდახუთსა დეკემბერსა, ქრისტე იშვა ბეთლემსაო” (ocdachutsa dekembersa qriste iszwa betlemsao), co oznacza „25 grudnia w Betlejem narodził się Chrystus”.
Tradycyjna gruzińska choinka nazywa się „Cziczilaki” (ჩიჩილაკი). Jest wykonana z suszonego drewna, takiego jak gałązki orzecha laskowego lub orzecha włoskiego, które są ścięte i uformowane w długie, kręcone paski tak aby wyglądały jak małe drzewko. Niektórzy mówią, że wyglądają jak długa, biała, kręcona broda św. Bazylego Wielkiego! Ozdobione są małymi owocami i słodyczami. Zgodnie z tradycją, zostają one spalone w przeddzień Gruzińskiego Prawosławnego Objawienia Pańskiego (19 stycznia). Ma to oznaczać koniec kłopotów w danym roku. Popularne są również choinki „zachodnie” (nadzwis che).
Cziczilaki (Źródło: https://okocentrum.blogspot.com/2018/12/christmas-in-georgia.html)
Dnia 31 Grudnia, prezenty tradycyjnie przynosi dzieciom „Tovlis Papa” (Święty Mikołaj), co dosłownie oznacza „dziadek śnieg”. Zwykle nosi ubranie, które jest całe białe, w tym kapelusz i pelerynę zwaną „nabadi”. Płaszcz jest ciężki i bardzo ciepły, ponieważ jest wykonany z białej, owczej wełny. Towarzyszący mu pasterze mogą być w ciemniejszych kolorach, ale Tovlis Papa zawsze musi być cały biały!
W sylwestra schodzi on z gór Kaukazu i wędruje po Gruzji, aby dostarczyć smakołyki i słodycze wszystkim dzieciom w Gruzji. W zamian za to, dzieci przygotowują dla Tovlis Papa – „Czurczchela”, pyszny, podłużny przysmak z orzechów włoskich i soku winogronowego, kształtem przypominające trochę kiełbasę.
Czurczchela (Źródło: https://georgia-with-us.com/culture/georgian-cuisine/)
Boże Narodzenie w Gruzji to dzień świętowania, dobrego jedzenia, rodziny i przyjaciół. Jest również wypełniony wyjątkowymi gruzińskimi ceremoniami i muzyką. Ceremonie kościelne przy świecach, piękne, uroczyste hymny i cały kraj gromadzący się na procesjach Alilo sprawiają, że Boże Narodzenie w Gruzji jest pięknym i wyjątkowym świętem.
Życzenia świąteczne i noworoczne
Zwyczaje noworoczne na świecie