Ładowanie strony

LIBAN: pielgrzymka do św. Chrebela

Zadaj pytanie
Obejrzyj trasę

Dzień 1.

Zbiórka uczestników na lotnisku. Odprawa bagażowo-biletowa, następnie wylot do Bejrutu.

Dzień 1.

Zbiórka uczestników na lotnisku. Odprawa bagażowo-biletowa, następnie wylot do Bejrutu.

Dzień 2.

Lądowanie w Bejrucie o g. 03:05. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek w hotelu. Śniadanie o godz. 11.00, o godzinie 12.00 wyjazd do Bejrutu i zwiedzanie miasta. Zobaczymy miasto kontrastów, gościnne dla każdego. Nowoczesność sąsiaduje tam z historią, a bieda ze sklepami dla najbogatszych na świecie. Zwiedzimy Muzeum Narodowe i przekonamy się, że Liban jest prawdziwą kolebką naszej cywilizacji. Zobaczymy legendarne wynalazki mieszkających na tych terenach Fenicjan, uważane za najpiękniejsze na świecie rzeźby greckie i pamiątki po starożytnych Rzymianach. Bliżej poznamy ich zwyczaje zwiedzając termy rzymskie w centrum Bejrutu, obok meczetów zobaczymy miejsca życia i modlitwy chrześcijan: Katedrę Maronicką i kościół Kapucynów z relikwiami świętych libańskich. Zadziwi nas rozmach dzielnicy rządowej. Będzie też czas na spacer po Klifach Raouche i czas wolny nad Morzem Śródziemnym. Msza św. w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3.

Śniadanie. Miejsca związane z postacią św. Charbela są zasadniczym celem naszej pielgrzymki. Był to żyjący w II połowie XIX wieku duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty Kościoła katolickiego. Żył w opinii Świętości prowadząc życie pełne wyrzeczeń, a po jego śmierci miały miejsce liczne cuda. Także i dzisiaj wielu pielgrzymów doświadcza jego działania. Bekaa Kafra to wioska św. Charbela, znajdująca się na wysokości 1500 m.n.p.m. Tam zostanie odprawiona Msza św. Liban to kraina, w której napotykamy na miejsca opisane w Starym Testamencie. Jednym z nich jest Las Bożych Cedrów, znajdujący się na wysokości 2000 m n.p.m.. Tam odpoczniemy i zjemy przekąskę. Klasztor św. Antoniego w Qozhaya znajduje się na terenie tzw. Doliny Świętych gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy, stale modlący się do Boga. Wielu z nich cieszy się chwałą Nieba i wstawia w modlitwach w intencji pielgrzymów odwiedzających to miejsce. Obiadokolacja, nocleg w hotelu.

Dzień 4.

Śniadanie. Tego dnia będziemy poznawać innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica Św. Rafka której sanktuarium znajduje się w Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dla tego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, którego ciało nie ulega rozkładowi, bł. Stefana Nehmé. Tego dnia odwiedzimy też sanktuarium w Enfeh N.M.P. Pani Wiatru, które należy do Greckiego klasztoru Prawosławnego. Obiadokolacja, nocleg w hotelu.

Dzień 5.

Śniadanie. Wyjazd do Groty Jeita. późni tego dnia odwiedzimy piękne, grekokatolickie narodowe sanktuarium Maryjne NMP Pani Libanu w Harisa, którym opiekuje się Zakon Paulistów. Po modlitwie w sanktuarium odwiedzimy Himlaya malownicze miasto rodzinne św. Rafki, w którym są pozostałości po jej domu. Z tego miejsca będziemy podziwiać piękne widoki. Liban to kraina ludzi wyjątkowo kochających Matkę Bożą, o czym możemy się przekonać w Sanktuarium NMP Pani Oswobodzicielki w Bikfajja, którym opiekuje się Zakon Jezuitów. Tam będziemy uczestniczyć we Mszy Świętej. Obiadokolacja, nocleg w hotelu.

Dzień 6.

Śniadanie. Główne miejsce kultu św. Charbela znajduje się w Annaya. miesiąca z pustelni św. Piotra i Pawła, w którym mieszkał ten święty na pustelniczym etapie swojego życia, do sanktuarium św. Marona i św. Charbela, w którym żył jako mnich idzie pokutna pielgrzymka. Data związana jest z wyjątkowym cudem uzdrowienia, jakie miało miejsce za wstawiennictwem św. Charbela. Podczas tej procesji wypraszane są skutecznie następne cuda. I my także o nie poprosimy! Msza św. w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7.

Śniadanie. W Byblos odwiedzimy miejsce kultu Błogosławionego Jakuba, tak zwany Szpital Świętego Krzyża, gdzie będzie Msza Święta. Zwiedzimy też samo miasto Byblos, które jest jednym ze starszych miast na świecie. Starożytni Grecy sprowadzali od mieszkających w nim Fenicjan papirusowe zwoje, na których pisano księgi. Stąd pochodzi nazwa Biblia (czyli – po grecku „zwoje”). W centrum tego fenickiego miasta będzie czas wolny np. na zakup pamiątek. Obiadokolacja, nocleg w hotelu.

Dzień 8.

Śniadanie. Tego dnia będzie miał miejsce ostatni pobyt w sanktuarium św. Charbela w Annaya, okazja do duchowego pożegnania się ze świętym, pojedziemy też do NMP z Nourieh które się mieści w greckim klasztorze Prawosławny na malowniczym wysokim klifie. W Al-Batrun dawnej wiosce rybackiej odwiedzimy zabytkowe kościoły, katedrę św. Szczepana, cerkiew M. Bożej patronki morza. Jeszcze raz będziemy podziwiać wynalazczość starożytnych Fenicjan, którzy byli konstruktorami fenickich doków z ok. 3000 lat przed Chrystusem. Możemy też zrobić zakupy w supermarkecie celem nabycia libańskich specjałów. Msza św. w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9.

Transfer na lotnisko w Bejrucie. O g. 01:00 odprawa biletowo-bagażowa i o g. 04:00 wylot do Polski. Lądowanie w Polsce. Zakończenie pielgrzymki.

Cena zawiera
 • przeloty samolotem na trasie Gdańsk – Warszawa – Bejrut, Bejrut – Warszawa-Gdańsk
 • przejazd autokarem zgodnie z programem
 • noclegi w hotelach w pokojach 2 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje (bufet szwedzki)
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu w Signal Iduna – wariant podstawowy (nie obejmuje chorób przewlekłych), opieka pilota na trasie pielgrzymki
 • lokalny przewodnik
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wg programu
Cena nie zawiera
 • zwyczajowych napiwków – 40 USD (płatnych na miejscu)
 • indywidualnegp nagłośnienia – 9 €
 • napojów do obiadokolacji
Uwagi
 • zastrzega się możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów
 • organizator nie odpowiada za nieprzewidziane zmiany niezależne od niego
 • bagaż podręczny: 1 sztuka do 8 kg, o wymiarach 55 x 40 x 23 cm
 • bagaż rejestrowany: 1 sztuka do 23 kg, suma wymiarów bagażu nie może przekroczyć 158 cm (wysokość + szerokość + głębokość)
 • należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu. W paszporcie nie może być wizy, pieczątki wjazdu i wyjazdu czy innych znaków świadczących o pobycie w Izraelu, mających związek z tym państwem. Dotyczy to również posiadanych urządzeń, ubioru (np. ze znakami alfabetu hebrajskiego na metkach, w nazwach itd.).