Harshil Shah CC BY-ND

// PIELGRZYMKA DO BINGEN- MIEJSCA ŻYCIA ŚW. HILDEGARDY

PIELGRZYMKA DO BINGEN- MIEJSCA ŻYCIA ŚW. HILDEGARDY

Drukuj Wyślij wiadomość

DREZNO-NORYMBERGIA-BAMBERG-EIBINGEN-BINGEN-WIESBADEN-WITTENBERGIA

 1. Dzień 1.

  Zbiórka uczestników w Warszawie. Przejazd do Wrocławia. Spacer po Ostrowiu Tumskim- najstarszej, zabytkowej części Wrocławia. Wyjazd do Niemiec. Zakwaterowanie w hotelu w Dreźnie, obiadokolacja, nocleg.

 2. Dzień 2.

  Śniadanie. Zwiedzanie Drezna- miasta noszącego miano „miasta baroku”. Spacer po Starówce Drezna z jego najważniejszymi zabytkami, takimi jak Plac Teatralny, Stary Rynek, Nowy Rynek z Kościołem Marii Panny. Poczęstunek w restauracji, w której serwowane są gościom potrawy związane z dietą Hildegardy z Bingen. Następnie przejazd do Norymbergii. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 3. Dzień 3.

  Śniadanie. Zwiedzanie Norymbergii „ śladem Wita Stwosza”, Ponad miastem góruje kompleks trzech budowli zamkowych, składający się zamku cesarskiego (Kaiserburg) zamku burgrabiego (Burggrafenburg) i zamku miejskiego (Stadtburg). Na rynku staromiejskim (Hauptmarkt) wznosi się renesansowy ratusz (Rathaus) oraz dwa gotyckie kościoły - św. Sebalda (Sebaldskirche) z grobem świętego patrona i kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche), z figurkami siedmiu książąt, składających hołd cesarzowi, które pojawiają się każdego dnia w południe na zegarze w portalu świątyni. Nieopodal rynku, za rzeką Pegnitz wznosi się kolejny przykład architektury gotyckiej kościół św. Wawrzyńca (St. Lorenz) z imponującym tabernakulum oraz piękną rzeźbą Wita Stwosza Englischer Gruß. Ważne punkty na tym szlaku to kościół św. Marty (Kirche St. Martha), którego okna należą do najstarszych i najcenniejszych dzieł ikonografii na świecie, dawny spichlerz Mauthalle, którego budowę ukończono w 1502 roku, mierzący 84 metry długości, 20 metrów szerokości, 29 metrów wysokości i będący największym spichlerzem solno-zbożowym miasta, dom Nassauerhaus, stanowiący najpiękniejszy przykład średniowiecznego budownictwa mieszkalnego, a następnie staromiejski Główny Rynek z Piękną Fontanną (Schönes Brunnen) i oczywiście mury miejskie, wzniesione w 1455 roku i będące symbolem miasta: warowna twierdza, jedna z najpotężniejszych w Europie. Muzeum Nazizmu – ważne miejsce dla wszystkich dotkniętych skutkami tej ideologii. Warto zobaczyć. Wieczór – spotkanie z ks. Stanisławem Stenką, dyrektorem polskiej misji katolickiej w Norymberdze. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 4. Dzień 4.

  Śniadanie. Przejazd do miejscowości Bamberg. Malowniczego miasteczka położonego na siedmiu wzgórzach, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tu św. Hildegarda głosiła kazania i z rąk biskupa Ottona przyjęła welon zakonny. Zwiedzanie „niemieckiej Wenecji”. Godną uwagi jest piękna Katedra w Bambergu, w której znajduje się ołtarz Wita Stwosza, oraz spoczywa papież Klemens II. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Powrót do hotelu w Norymberdze. Obiadokolacja i nocleg.

 5. Dzień 5.

  Śniadanie. Przejazd do miejscowości Eibingen. Wizyta w klasztorze sióstr benedyktynek od Św. Hildegardy w Eibingen, gdzie spoczywają relikwie Świętej Hildegardy- XII-wiecznej mistyczki, reformatorki, kaznodziejki , autorki dzieł teologicznych, a także benedyktynki o rozległej wiedzy medycznej, która do dziś znana jest, jako twórczyni chrześcijańskiej medycyny naturalnej, opartej na orkiszu. Msza Święta, historia relikwii, oraz czas na indywidualną adorację relikwii, zwiedzanie klasztoru sióstr benedyktynek od Św. Hildegardy w Eibingen. Przejazd do Rüdesheim. Czas wolny w miasteczku. Przejazd do Bingen. Obiadokolacja, nocleg.

 6. Dzień 6.

  Śniadanie. Romantyczny rejs statkiem po Renie, w miejscu, w którym zaczyna się jego najbardziej malowniczy odcinek. Zwiedzanie urokliwych zakątków w okolicy. Hildegard-Forum w Bingen, zwiedzaniem ogrodu z ziołami, obiadokolacja. Wizyta w muzeum poświęconym Hildegardzie z Bingen. Historia winnic –degustacje miejscowych win, również produkowanych przez siostry benedyktynki. Powrót do hotelu, nocleg.

 7. Dzień 7.

  Śniadanie. Przejazd do Wiesbaden- miasta uzdrowiskowego, słynącego głównie ze źródeł termalnych. Wizyta w termalnym kompleksie (kąpiel). Czas wolny. Przejazd do Wittenbergi- Miasta Lutra, miejscowości, która uchodzi za kolebkę reformacji i stanowi cel pielgrzymek wielu protestantów, gdyż właśnie tutaj w roku 1517 Luter przybił swoje 95 tez do drzwi kościoła zamkowego. Mimo iż fakt publicznego wywieszenia tez nie został udowodniony historycznie, miasto do dnia dzisiejszego pozostaje spadkobiercą historycznej spuścizny reformacji. Jego znane na całym świecie zabytki związane z reformacją zaliczają się do najważniejszych miejsc historycznych w Niemczech. I tak dawny dom Lutra uznawany jest za największe muzeum historii reformacji na świecie. Także kościół miejski pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w którym Luter wygłaszał kazania i po raz pierwszy odprawiał mszę, oraz kościół zamkowy, w którym znajduje się grób Lutra, są najbardziej uczęszczanymi miejscami wycieczek z całego świata. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

 8. Dzień 8.

  Śniadanie. Wyjazd do Warszawy. Powrót i zakończenie pielgrzymki.

Cena zawiera:

 • przejazd autokarem turystycznym zgodnie z trasą pielgrzymki
 • 7 noclegów
 • 7 śniadań
 • 7 obiadokolacji
 • bilet na prom
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu w Signal Iduna– wariant obejmuje choroby przewlekłe
 • opieka pilota na trasie pielgrzymki
 • przewodnik miejscowy zgodnie z programem

Cena nie zawiera:

 • biletów wstępów do zwiedzanych obiektów
 • biletów na rejs statkiem
 • napojów do kolacji/obiadokolacji
 • indywidualnego nagłośnienia
 • obowiązkowej składki na fundusz gwarancyjny

Uwagi:

 • zastrzega się możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów
 • organizator nie odpowiada za nieprzewidziane zmiany niezależne od niego
Następny
dzień